ELeavers Ads

29 Mart 2013 Cuma

Pembe beyaz kolay lif modeli

Pembe beyaz kolay lif modeli

Sepet şeklinde dizayn edilmiş bebek beşik modeli

Sepet şeklinde dizayn edilmiş bebek beşik modeli

Baklava Desenli Örnekli Bebek Hırka Modeli


Yapılışı:ARKA: 280 no’lu iplikle 90 ilmek başlanır. 40 sıra düz örgü ile örülür. Daha sonra 208 no’lu iplikli diagram uygulanarak baklava deseni örülür. Kol kesimi yapmadan düz olarak omuza dek örgüye devam edilir. Beden boyu 39 cm’de tüm ilmekler kesilerek bitirilir.ÖN: 280 no’lu iplikle 50 ilmek başlanır. 20 sıra düz örgü ile örülür. Daha sonra ara ara 5 ilmek artış yapılarak 20 sıra daha örülür. 208 no’lu iplikle diagram uygulanarak baklava deseni örülür. Kol kesimi yapmadan düz olarak omuza dek örgüye devam edilir. Beden boyu 39 cm’de ön yaka için 4 ilmek ve l’er ilmek kesimi ile omuz hizasına dek örülüp 39 cm’de tüm ilmekler kesilerek bitirilir.
KOL: 50 ilmek başlanır. 2 sıra haraşo örülüp yanlarından 2 sırada bir l’er ilmek artışla 25 sıra düz örülür. Daha sonra 5 ilmek 280, 1 ilmek 288 no’lu iplikle düz örülerek benekler yapılır. Kol boyu 22 cm’de ilmekler kesilerek bitirilir.
ÖN BANTLAR: Ön beden kenarından şişe 60 ilmek toplanarak 3 cm 2+2 lastik örülür. Diğer ön bedende de aynı işlem uygulanırken eşit P aralıklarla 5 adet ilik açılır.
YAKA: Ön bantlardan başlayarak tüm yaka etrafından şişe 66 ilmek toplanarak 3 cm 2+2 lastik örülerek bitirilir

Belden kuşaklı el örgüsü bayan hırka modeli

Belden kuşaklı el örgüsü bayan fitilli hırka modeli

Erkek bere ve atkı takımı

Erkek bere ve atkı takımı

Askılı mavi örgü yazlık bluz modeli

Askılı mavi örgü desenli yazlık bluz modeli.Otantik kolyesiyle

Gürgen bebek beşiği dantelli tül örtüsüyle

Gürgen bebek beşiği dantelli tül örtüsüyle

Genç kızlar için fantazi örgü yelek modeli

Genç kızlar örgü yelek modası:
        Fantazi geniş şapkalı şık kemerli örgü yelek modeli

Saçörgü önden çift düğmeli kruvaze örgü bebek yelek yapılışıModelin yapılışı:

Yumak : 2x100gr
5 numara şiş tek kat ip
ARKA ve ÖN: 60 ilmekle başlayıp 2.5 cm pirinç örün. 17 cm düz ördükten sonra kollar için sağ ve soldan 45′er ilmek ilave edin. Kol kenarı için başlardan 6′şar ilmeği pirinç örün. 16 sıra düz ördükten sonra arka ense için ortadan 30 ilmeği 6 sıra pirinç örerken kalan ilmekleri düz örmeye devam edin. 6 sıranın sonunda 30 ilmeğin sağ ve solundan 5′şer ilmek pirinci yaka kenarı için bırakırken kalan 20 ilmeği kesin (şu an trikonun önüne geçmiş bulunuyorsunuz). 30 sıra daha ördükten sonra arkada eklediğiniz 45′er ilmeği kesin. Kalan ilmekleri 17 cm düz, 2.5 cm pirinç örüp bitirin.
Bebek Örgü Hırka
ÖN PARÇA: 28 ilmekle başlayıp 2.5 cm pirinç örün. Sağ ve soldan 5′er ilmeği pirinç örmeye başlayın (buraya her iki taraftan 4′er ilik açın). Kalan ilmekler için: 2 ters, 6 düz (3 ilmekli saç örgüsü için), 2 ters, 6 düz (saç örgüsü için), 2 ters örün. Saç örgülerini 10 sırada bir çevirin. Saç örgülerini 5 defa çevirdikten sonra 2.5 cm daha pirinç örüp bitirin.

Anlatımlı tığ işi el örgü lif modeli


FISTIK (YILDIZ İŞİ)
2 zincir çekelim, yıldız için ne kadar uzunluk istiyorsanız ona göre ilmeği çekip uzatalım. Aynı yere 3 kez batıp ilmekleri aynı boya çekip 1 kerede 3′ünü birden alıp toplayalım.
ÖRGÜ
1- Sabunluğu hangi uzunlukta istiyorsak o sayıda yukarıdaki fıstıklardan yapalım. 2. sırada 2 fıstık yapıp,
3 fıstığın dibine batalım. Sırayı bitirelim. 3 sırada 2 fıstık yapıp bir önceki sıradaki ters v şeklindeki 2 fıstığın ortasına batalım. 1 fıstık yapıp yandaki ~ fıstıkların tepesine batalım. 4. sırada tekrar 2 fıstık yapıp bir önceki sıranın 2 fıstık orta birleşim yerine ters v olacak şekilde batalım. Diğer rengi istediğimiz şekli oluşturmak için girip lifimizi bitirelim.
DESEN
19 fıstıkla başlayalım. 2 fıstık (yıldız) sırasından sonra yan küçük motiflere geçmek için başlangıçtan 2 yatay fıstıktan sonra diğer renge geçelim. 2 yıldız oluştuktan sonra ortayı bulup baklava motifi için diğer renge geçelim. Baklavayı bitirip şekli oluşturalım. Kenarlarına saçak oya uygulayalım.

Tığ işi örgü lif modelleri

Örgü hobi modelleri:
                        Tığ işi örgü lif modelleri   

Anlatımlı lif yapılışı

Örgü hobi örnekleri
              Anlatımlı lif yapılışı

26 Mart 2013 Salı

Dantel motifli yazlık bayan bluz modeli

Dantel motifli yazlık bayan bluz modeli

Motifli bayan bluz

Motifli bayan bluz

Çok Şık Çiçek Motifli Bere Ve Atkı Takımı YapılışıÇiçek motifli Bere ve Atkı takımı Yapılışı  

örgü Malzemeleri ip: 150gr> Tığ:1 numara Örgü Yapılışı:

ATKI: Atkının iki kenarına 6 cm> x 6 cm> büyüklüğünde kare motifleri yaparak birleştirin> Üzerine zincir çekip 2 direkli 1 dolu 1 boş olarak devam edin> 140 cm> sonra, diğer ucuna da 3 motifi birleştirip tamamlayın>

BERE: Bereye tepe kısmından başlayın> Zincir çekip halka yapın> 2 defada çekerek 2 direk yapın>> 1 zincir çekin> Tekrar 2 direk yapın> 7 direk yaptıktan sonra, aralardaki zincirlerden artırıp 1 dolu 1 boş devam edin> Baş çevreniz kadar örünce, çevresine 7 adet motifi birleştirip bereyi tamamlayın>

Tunik Hırka Modelleri, Çiçek motifli hırka Modeli, Resimli çiçek motifli hırka örneği

 
Motifli hırkaya etek kısmında ortadaki 8×8 cm boyutundaki motiflerle başlayın
> Motifleri birleştirip aralara çiçek motiflerini yapın> Her iki tarafına zincir çekerek motif bantını hazırlayın
> Üst ve alt kısmına 11 sıra 2 direk 1 boş olarak renk renk sıraları örün
> Üzerine her zincire batıp tığa 1 dolayarak iki defada çekerek devam edin
> Kol kesimini kalıp şekline göre eksiltin
> Önde yaka oyuntusunu yapın> Kollara 4 motif yaparak birleştirin
> Kol ağzına 4 sıra renk renk çizgili olarak 2 direk, 1 boş olarak devam edin
> Motiflerin üst kısmına çekeceğiniz zincir sayısını azaltarak kol ağzından daha dar olacak şekilde motifleri toplayın
> Üzerine 4 sıra renk renk çizgi ile devam edin
> Daha sonra bej renge geçerek her zincire batıp kolun üst kısmını örün
> Kol şekline göre eksilterek bitirin> Yakayı motiflerle yapın> Hırkanın çevresine 1 sıra sıkiğne yaparak tamamlayın>

Yazlık file bluz tığ işi anlatımı


Motif ve örümcek örgü ile yapacağınız bluz için ön ve arkaya 13 motif yaparak birleştirin. 6 sıra olarak bluzun alt kısmını hazırlayın. Üzerine örümcek yaparak 8 cm örün.

 Daha sonra ortalayarak ön ve arka bedenleri her iki kenardan 1′er örümcek eksilterek 14 cm örüp reglan şeklinde kol kesimini yapın. Kollara 24 cm örümcek yaparak kol ağzından başlayın. 48 cm sonra kolun her iki tarafından 1′er örümcek eksilterek reglan kesim yapın. Bedene kolları birleştirin. Yaka çevresine ve kol ağzına 1 sıra sıkiğne yaparak tamamlayın.

Robası desenli saçörgü bayan kazak modeli

Robası desenli saçörgü bayan kazak modeli

Kurdele Nakışlı Örgü Çanta Modeli


 Kurdele Nakışlı Çanta – Kurdele Nakışlı Çanta Yapımı – Örgü Kurdele Nakışlı Çanta

Yazlık tığ işi dantel hırka modeli

Yazlık tığ işi dantel hırka modeli

Pembe renkli kedicik motifli el örgü bebek patik

Pembe renkli kedicik motifli el örgü bebek patik

Tunik Modeli, İlkbahara Özel Şık Örgü tığ işi tunik


İp: 250 gr Tığ: 1 numara Beden: 38 Beden genişliğinize göre Ön, arka ve kolları trabzanla devam edin, Önde yakayı derin V olarak açın Yanları zincir ile birleştirin Öne katmerli çiçekler ve yapraklar yaparak dikin

Saçaklı Hırka Yapılışı, Beyaz Tunik Yapılışı, İlkbahar Örme Hırka İlkbahara Özel Şık Örgü Hırka Yapılışı


Saçaklı Hırka Yapılışı, Beyaz Tunik Yapılışı, İlkbahar Örme Hırka Ve Tunik Modeli, İlkbahara Özel Şık Örgü Hırka Yapılışı, İlkbahar El Örgüsü Hırkalar

İp: 700 gr Tığ: 2 numara Beden:38 Yelek görünümündeki şal için 19 cm genişliğinde arka ortasından başlayarak her iki tarafı 95 cm , toptam uzunluğu 190 cm olacak şekilde hazırlayın Ördüğünüz uzun parçanın her iki kenarına 5′er cm genişliğinde bant örün Uzun parçayı ortalayarak ördüğünüz bantın alt tarafına arka için 45 cm genişliğinde 32 cm uzunluğunda banttaki örneği örün Her iki tarafına 2,5 numara şiş ile 26 cm kol örüp bitirin Bel kısmına kuşak geçirip bağlayın.


Bayan yelek örnekleri ve yapılışları açıklamalı örgüler


arka:76 ilmekle 6 nolu şişle başlayın 10cm haraşo örün 21 cm düz ördükten sonra 3+2+1olarak kesin toplamda 40 cm düz örüp omuzları kapatın

 ön:38 ilmek başlayıp 10cm haraşo örün düz örgü ile devam ederken 7 ilmek haraşoyu yaka kenarında devam ettirin kolu 3+2+1 kesip yaka için 2 sırada bir 1 ilmek kesmeye başlayın bunu omuzda toplam 20 ilmek kalana kadar devam ettirin yaka kenarındaki 7 sıra haraşoyu şişte bırakarak omuzu kapatın7 sıra haraşoyu 9cm daha örüp boyun çevresini ense ortasına kadar oluşturun ve diğer yaka ile birleştirin

 kol:koldan 5 nolu şiş ile tek kat 93 ilmek çıkarın 16 sıra düz ördükten sonra tersi dışarı gelecek şekilde katlayıp kola dikin düğme:7 ilmek başlayıp 5 numara şiş ile 7,5 cm uzunluğunda parçalar örüp bunları yuvrlak halkaların (perde halkasıda olabilir)etrafına geçirin ve arkadan dikin düğme britleri için 5cm dantel anglez örün toplamda 18 düğme ve 18 brit olacak

Çiçek işlemeli etamin masa örtüsü kenar danteli


Tığ Oyası Yemeni Kenarları
Tığ Oyası Yemeni Kenarları yemeni örnekleri
Tığ Oyası Yemeni Kenarları
İki renkli çok şık bebek yeleği anlatımı

1. sıra: beyaz renkli kısmı ilk önce düz olarak örüyoruz.şişi öne dogru batarak örülüyor burası.örnege şişte başlarken

etek kısmı dan yakaya dogru örülüyor.

2.sıra: arka sıra örülürken yine şişi öne dogru örülürken üstteki şekil oluşucak.

3.sıra: şimdi 2 kes 1 şişe dola (ARTTIR) 2kes şiş sonuna kadar bu şekilde devamediliyor.şişin son beyaz renk ilmegi 1 tane kalıcak onu tekli olarak ör örneğin önkısımda oluştuğunu söyliyelim.şişi üst kısma dogru batırarak örülecek.

4.sıra: bu işlem yapıldıgında arka yüzdeyiz,öne dogru şişi batırarak örüyoruz. işte örnek böyle olucak. açıklamalarımda biraz zorlanıyorum doğrusu.örmek benim için çok kolay,anlatmakda okadar zor. zaten ögretmek bir kabiliyet işidir kabul ediyorum.

2.KISIM: ARADA KALAN YEŞİL RENKLİ DÜZ ÖRGÜNÜN YAPIMI.

beyaz renkli örgünün arasında kalan beyaz renkli örgüyü ,şişte ilmeklerin 3 kademede örülmesiyle oluşuyor.

1: etek(7 ilmek) kısmını örüp 30 ilmek daha örüyoruz şişi çevirip geriye dönerek 30 ilmegi örüp etek kısmına dönüyorsunuz.

2.kısım: etek(7 ilmek ) + 30 ilmek + 10 ilmek örülüp,şişi geriye çevirip arkasını örerek etek kısmına dönüyoruz.

3: etek(7ilmek) + 30 ilmek + 10 ilmek + 27 ilmek +yaka(7 ilmek) .şişteki ilmeklerin sonuna kadar örüp geriye dönüp arkasınıda örüyorsunuz.

3.KISIM:ETEK VE YAKA KISIMLARININ YAPIMI.

etek kısmını hem ön hem arka örülürken,örücez.etek kısmı haroşa olarak devam adice için örneklerden ayrı olarak haroşanın gidişinide takip etmemiz gerekicek.

beyaz renkli kısmı ördük.şimdi sıra etek kısmına geldi.beyaz renkle yeşil renkli yünleri yerdeğiştiricez.

çapraz olarak birbirlerine doluyoruz. beyaz rengi bırakıp yeşil renkli ipi elimize alıyoruz.

renklerin yer değişmesi sırasında yünlerimiz biraz karışabiliyor.

beyaz renkli iple haroşanın gidişine göre örüyoruz.

tekrar dönüş yaptığımızda yeşil rengi örüp beyaz renkle yine arka kısımda çapraz yaparak yer degiştiriyoruz. burda amacımız örgüyü birbirine bağlamak. renk değişikliğinde birbirine kaynaşmazsa etek ve örgü kımı birbirinden ayrılır büyük delikler oluşur.

2. YAKA:.

yaka kısmını sadece yeşil ara modelini yaparken,şişin tamamını ördügümüz sırada örüyoruz.

beyaz renkli modeli örerken yaka kısmına gelince yakayı örmeden geri dönüyoruz.

yaka kısmını çok örmüyoruzki yaka geniş olmasın.ön kısımlarda ve kol kısımlarında daha sık örülüyor.

BEBEK YELEGİMİZİ ÖRMEYE BAŞLIYORUZ.

-81 ilmek atarak yeşil renkle yeleğimize başladık.

-4 sıra haroşa ördük.

(5 ilmek ten başlayarak ilik açıp ilikler arası 15 ilmek aralık bıraktık.)

-7 ilmek etek + 67 ilmek örnek kısmı + 7 ilmek yaka olarak ayırdık.

-etek + beyaz örneklik ( 67 ) kısmı yaptık.

-arada yeşil renkli kısmı ördük.

etek ( 7 İLMEK ) + 30 İLMEK

etek(7) + 30 ilmek + 10 ilmek

etek 7+ 30 ilmek + 10 ilmek + 27 ilmek + yaka

- tekrar beyaz renkli kısmı ördük

Bu şekilde 8 sarı model örerek ilerledik.

8 beyaz renkli modeli ördükten sonra

yeşil renkli modele yaka kısmına kadar örüyoruz.

yakadan etek kısmına doğru 27 ilmek örüyoruz.burda bekliyoruz.

KOL: şimdi kola başlıycaz.

yaka+ 27 ilmek ördükten sonra 7 ilmek artırıyoruz.

artık etek kısmını örmiycez şişte bekleticez.

beyaz  renkli ipi ister etek kısmından kopartın ister başka yumak kullanın.

şimdi 13 yeşil model oluşana kadar kolla yaka bölümünde örgü yapıcaz.

beyazların arasındaki yeşil bölümü bir gidiş bir dönüş çalışıcaz.yaka heryeşil renkli bölümde örülecek.

kol kısmını bu şekilde ördük.13 beyaz renkli modelimizi yaptık yeşil kısmını yakaya gittik geri döndük.şimdi alt kısımla birleştiriyoruz.

beyaz renkli iple yeşil ipi kol kısmındada iplerin degişimine dikkat ediyoruz.

terstende görün örülüşünü.

şimdi uçta bulunan kolda arttırdığımız 7 ilmeği kesiyoruz.

etek kısmında şişte bekleyen ilmeklere devam ederek etege dogru örüyoruz.

Beyaz ipi etek kısmına eklemeyi unutmuyoruz.

kolu ördük tekrar bedenle birleştirdik.

örmeye devam ediyoruz.

arka kısımda 16 tane beyaz renkli örnekten yaparak arkayı örüyoruz.

ben modelleri beyaz renkli örnekleri sayarak ayarlıyorum sizde kendi yönteminizi uygulayabilirsiniz.

ikinci koluda ilki gibi örüyoruz.13 sarı örnek yapıp tekrar birleştiriyoruz.

ön kısmı içinde yine diyer ön gibi 8 sarı örnek yapıyoruz.

8.örnekten sonra direk ön kısmın horoşasına başlıyoruz.

bu kısıma ilik açmıyoruz.

işte sonunda yelegimiz bitti.kol kısmını içerden dikin.düğmelerini,yaka kımına bağcık ucunada ponpon yaptınızmı yeleğinizi bebeğinize giydirebilirsiniz.Kolay gelsin model anlatımı:bebekorgu.blogcu arkadaşımızn oda bir başkasından almış..

Fıstık örgü üçgen şal nasıl yapılır.


Fıstık örnekli şal yapılışı için detayları sizlere vermeye çalışacağız.Resimleri netden derlediğimiz şalın anlatımına geçerken örnek kurulumu için detay resmini aldığımız “amatorceorguler“nickli arkadaşımıza teşekkür ederiz.Geçelim şalımızın açıklamasına.

Fıstıklı şalımızı örmeye;zincir çekip iki sıra dört kafes yapılıyor.iki zincir çekip ilk zincire ipimizi uzatıp on kere dolduruyoruz zincirle sıkıştırıp fıstık yapıyoruz,sonra dört zincir çekiyoruz.Dört zincir çektikten sonra yine fıstık yapıyoruz,iki zincir çekip ilk zincire yine fıstık yapıyoruz.üç zincir çekip dönüyoruz ve fıstığın oratındaki ilk zincire batıyoruz.

22 Mart 2013 Cuma

Rengarenk bayan el örgüsü yelek modeli

Bayan örgü yelek modası:
                 Rengarenk bayan el örgüsü yelek modeli